18 квітня у світі відзначають Міжнародний день пам’ятних та визначних місць, а в Україні – День пам’яток історії та культури. Свято встановлено згідно з Указом Президента України «Про день пам’яток історії та культури» від 23 серпня 1999 р. № 1062/99.
Це професійне свято українських архітекторів і цінителів архітектурних шедеврів країни. Українська історико-культурна спадщина величезна, вона формувалася протягом багатьох століть завдяки впливу культур різних народів. На території України збереглися сліди кількох культурно-історичних епох.
Культура власне українського етносу сформувалася у XIV-XV століттях. Від часів первіснообщинного ладу до наших днів дійшли унікальні залишки помешкань з кісток, петрогліфи Кам’яної могили, найдавніші кам’яні скульптури. Від культури скіфів і сарматів нащадки отримали у спадок численні кургани і городища. Давньоруська культура знайшла відображення у видатних архітектурних пам’ятках Києва та Чернігова.
У липні 2000 р. Президент України підписав Закон «Про охорону культурної спадщини», котрий регулює правові, організаційні, соціальні та економічні стосунки у сфері культурної спадщини з метою її збереження, використання в громадському житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь. Згідно зі Законом, об’єкти культурної спадщини, що перебувають на території України, охороняються державою.
Український комітет Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ICOMOS) є дорадчим органом ЮНЕСКО та разом з Міністерством культури України та Національною комісією ЮНЕСКО вирішує, зокрема, які об’єкти номінувати до Списку Всесвітньої Спадщини.
Нині у Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО від України перебувають сім об’єктів:
Україна сповнена своїми дивами. Вона несказанно багата на культурні пам’ятники та різні історичні визначні пам’ятки.
Вивчаймо, пишаймося та бережімо свою історію! Подорожуючи по своїй землі, ми відкриємо багато нового і цікавого.