16 листопада у КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» відкрилася виставка історичних картин Наталі Павлусенко «Герої козацької України» в рамках проєкту «Вінниччина-край козацької слави».
Презентацію галереї картин організовано відділом українознавства за підтримки історика і громадського діяча Володимира Барцьося (ГО Історичний клуб "Холодний Яр"), ГО «Почайна» (м. Київ), Вінницького обласного молодіжного центру "Квадрат" (Андрій Мельничук).
На заході виступили: ректор КЗВО «Вінницька академії безперервної освіти, доктор історичних наук, професор Степан Дровозюк, заступник голови Вінницької обласної Ради Ігор Івасюк, громадський діяч, історик, член історичного клубу "Холодний Яр", депутат Вінницької обласної Ради 7 скликання Володимир Барцьось, доктор історичних наук, професор Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського Юрій Степанчук.
Ведучими заходу були працівники відділу українознавства академії Володимир Лазаренко та Олена Козаченко.
В експозиції представлена серія мальовничих портретів авторства нашої землячки, що створювалася понад 13 років. На картинах зображено Івана Богуна, Северина Наливайка, Петра Сагайдачного, Івана Сулими, Богдана Хмельницького, Івана Сірка, Петра Дорошенка, Івана Мазепи, Івана Скоропадського, Петра Калнишевського, Івана Богуна, Івана Підкови, Пилипа Орлика, Дмитра Байди Вишневецького.
Авторка картин Наталя Павлусенко розповіла про те, що надихнуло її на створення даного проєкту:
«Колись мій син вивчав у школі історію України, і мене засмутив той факт, що у підручнику замість портретів гетьманів переважно були надруковані тільки булави. Водночас підручник прикрашала достатня кількість пишних портретів польських королів, османських султанів та московських царів. Звісно, далеко не всі гетьмани мали прижиттєві портрети, а ті, що збереглися, здебільшого поганої якості – як із історичного погляду, так і з художнього. Саме тому в мене виникла ідея відтворити та покращити існуючі образи, а за відсутності прижиттєвих зображень, створити нову іконографію на основі історичних досліджень. Зрозуміло, що при відтворенні образу кожного конкретного гетьмана чи козацького ватажка міра достовірності буде різною – це залежить від кількості та якості першоджерел. Я безмежно вдячна директору Музею гетьманства Галині Яровій, доктору історичних наук Ользі Ковалевській, досліднику історичного одягу Сергію Шаменкову (співпрацюємо з 2017 року), кандидатам історичних наук Володимиру Панченку, Олексію Сокирку та іншим. Щоб досягти мети, я працювала також і з живою натурою. У 2012 році у процесі роботи над портретами мені люб’язно допомогли актори Київського академічного театру ім. І. Франка (Лесь Задніпровський, Тарас Жирко, Володимир Нечепоренко, Анатолій Чумаченко та інші). Після 2014 року боротьба України проти російської агресії дала безцінний фотоматеріал справжніх героїв, що своєю чергою допомогло створити психологічний образ військових постатей минулого. У 2015–2020 роках почала працювати над новою живописною серією героїв козацької України, роблю це з великим задоволенням і хотіла б продовжити цю роботу. Я глибоко переконана, що створення галереї портретів гетьманів та видатних представників козацтва України є необхідним для формування яскравого та правдивого образу минулого загалом і нашої еліти зокрема. Шукаю зацікавлених людей та спонсорів для допомоги у просуванні цього культурно-історичного проєкту.»
Виставка "Герої козацької України" буде систематично демонструватись в навчальних закладах, закладах культури, в територіальних громадах Вінниччини з метою національно-патріотичного виховання дітей та молоді, утвердженні бренду Вінниччини як "Краю козацької слави", в підтримку громадської ініціативи за спорудження пам'ятника Івану Богуну у м. Вінниці!
Нагадаємо, нещодавно Вінниця стала третім містом в Україні, в якому було презентовано зазначену виставку.
Детальніше: https://armyinform.com.ua/.../na-vinnychchyni.../
Також виставку було вже презентовано у ВДПУ, детальніше: https://www.facebook.com/100156085404452/posts/250429343710458/?d=
Відео: https://fb.watch/9krw-Yrz88/
В електронному варіанті проєкт можна переглянути за посиланням: https://www.pavlusenkoart.com.ua