19 січня 2023 року об 11.00 у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. В. Отамановського відбувся літературно-мистецький захід «Василь Стус – постать, що єднає Україну», присвячений 85-й річниці від дня народження українського поета-шістдесятника, перекладача, прозаїка, мислителя, літературознавця, правозахисника, дисидента і члена Української Гельсінської групи, борця за незалежність України у ХХ ст. Василя Семеновича Стуса. Захід відбудеться в рамках Стусівських читань, які традиційно проходять в обласній науковій бібліотеці понад три десятиліття – в січні (з нагоди дня народження) та у вересні (в день пам’яті видатного краянина). Цього року вшанування життєвого подвигу В.Стуса співпало зі святом Водохрещення.
Лариса Сеник, директор ВОУНБ ім. В. Отамановського, голова Вінницького обласного відділення ВГО «Українська бібліотечна асоціація» разом із Галиною Пасєкою, зав. відділу креативних індустрій управління культури і креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики Вінницької ОВА, біля портрета поета запалили свічку пам’яті Василю Стусу й усім українцям, які віддали життя за свою Батьківщину та вшанувати хвилиною мовчання кожного, хто боровся за долю, за волю, за незалежність і свободу України, хто сьогодні загинув у героїчній боротьбі за територіальну цілісність нашої держави. У своєму виступі Лариса Сеник зауважила, що як письменник і громадянин, Василь Стус належить до духовних лідерів українського народу, важливість яких із плином часу не зменшується, а набуває все більшої ваги. Наразі, в умовах повномасштабної російської збройної агресії, його смілива поезія й незламна громадянська позиція, як ніколи, актуальна для українців.
У літературно-мистецькому заході взяли участь: Валентина Сторожук, письменниця, член НСПУ, заступник головного редактора журналу «Вінницький край», заслужений працівник культури України; Віктор Крупка, поет, літературознавець, член НСПУ, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури факультету філології й журналістики ім. М. Стельмаха ВДПУ ім. М. Коцюбинського; Дмитро Стус, письменник, літературознавець, редактор, кандидат філологічних наук, Генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка, син Василя Стуса (онлайн), письменники Вінницької обласної та міської організацій Національної спілки письменників України, освітяни, науковці, викладачі та студенти Донецького національного університету ім. Василя Стуса, Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського, завідувач відділу українознавства КЗВО «ВАБО» Володимир Лазаренко та методист відділу українознавства КЗВО «ВАБО» Олена Козаченко, поціновувачі Стусової поезії, журналісти, громадські діячі, представники Харківського юридичного університету МВС України, бібліотечні працівники.
Ольга Пуніна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії та історії української і світової літератури ДонНУ ім. Василя Стуса, член НСПУ в рамках IV Наукової платформи «Василь Стус: Поет, Дивак і Єретик» презентувала свою книгу «Людина без шкіри. Психотип Василя Стуса». До презентації книги долучилися: Олег Соловей, доцент ДонНУ ім. Василя Стуса, співредактор «Стусознавчих зошитів», критик, літературознавець, поет; Галина Почверук, провідна наукова співробітниця Музею шістдесятництва (онлайн); Маргарита Єгорченко, дослідниця творчості Василя Стуса (онлайн); Тетяна Михайлова, наукова співробітниця Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України (онлайн).
Уривки із книги «Листи до сина» Василя Стуса прочитав Михайло Крисов, актор драми ВОАУМДТ ім. М. Садовського. Завдяки його експресивному виступу аудиторія пройнялася думками й переживаннями Василя Стуса, його порадами до сина. Адже ці листи мають надзвичайну цінність для вивчення життєвого і творчого шляху поета та формування його світогляду.
Авторські вірші-посвяти поету-земляку прочитали незмінні учасники Стусівських читань на Вінниччині – Алла Боровська та Лариса Сичко. Неабияким є інтерес і сьогоднішньої молоді до особистості Василя Стуса, його творчого доробку. Це продемонструвала Віталіна Регульська, шанувальниця творчості поета, яка проникливо читала його поезію.
Віншували колядками учасників заходу народний молодіжний фольк-гурт «Рута-м'ята» Вінницької обласної філармонії імені Миколи Леонтовича (керівник Ірина Кашпрук) та вокальний ансамбль Вінницької дитячої школи мистецтв «Вишенька» «The Best» (керівник Тетяна Баб'як).
Літературний спадок Василя Стуса переосмислили у своїй музиці сучасні українські гурти, співаки та композитори. Пісні на слова поета-земляка підтримують стійкість духу в тяжкі хвилини війни. На заході Тетяна Скомаровська, співачка, бард, композитор виконала патріотичну пісню на слова Галини Рибачук-Прач, яку присвятила пам’яті Василя Стуса та всім, хто загинув у боротьбі за визволення і незалежність України.
Завідувач відділу українознавства КЗВО «ВАБО» Володимир Лазаренко у своєму виступі наголосив на пасіонарній ролі життєвого шляху В.Стуса у формуванні української нації та збереженні її ідентичності. Він звернув увагу присутніх на необхідність виконання завдань Революції Гідності, назву якої визначив Юрій Сиротюк - член партії Всеукраїнського об’єднання "Свобода", який сьогодні виборює незалежність України у лавах НГУ у Бахмуті.
Захід супроводжувала книжкова виставка з фондів ВОУНБ ім. В. Отамановського (до 85-річчя від дня народження В. Стуса): «Я прийду на Святвечір між люди…» (відділ краєзнавства).
Модерувала захід провідний методист науково-методичного відділу Ольга Коновальчук.