«Ой, весна, весна, ой, весна-красна,
Що ж ти нам весна-красна принесла!
Принесла я вам ясне Сонечко,
Ясне Сонечко у віконечко!»
Традиційно щовесни українці відзначають один із важливих тижнів перед постом – свято Масляної або Колодія. Цьогорічні карантинні умови внесли свої корективи. Але життя триває, тож студенти з різних факультетів ДонНУ ім. В. Стуса, а також учні Гніванської гімназії №2 та гуртківці краєзнавчого гуртка «Джура» м. Гнівані на чолі із Ковалем О.І., - вчителем історії відтворили традиції святкування в онлайн формі.
Методичні матеріали, проведення майстер-класів: закручування колеса, «чіпляння колодок», вивчення українських народних веснянок та ін., надала методист відділу українознавства - Бегас (Коваль) Ніна Олександрівна.
В давнину вважалось, що Колодій — це маленьке Сонечко, яке уже підросло і набралось сили розкручувати сонячне коло, тобто став коло-дієм.
Колодій – це свято досить давнє і має свої витоки тисячі років назад. Розуміючи, що найсуворіший час добігає кінця, а попереду – ласкаві весняні дні, люди насамперед дякували за тепло сонцеві, славили його, пекли млинці — круглі, рум'яні, червонуваті, які дуже нагадували сонячний диск. За народним повір’ям, Колодій — як Бог і опікун шлюбу, щедро обдаровував здоров’ям, злагодою, достатком тих, хто створював родини, дарував подружжю діточок.
Масляна отримала таку назву, тому що основною обрядовою стравою були вареники з сиром, які вживалися з маслом чи сметаною. Виготовляли також млинці і пиріжки. Ними частували протягом усього тижня.
Свято супроводжується обрядами, пов’язаним із проводами зими і зустріччю весни і має характер загального примирення, злагоди та всепрощення. За традицією в цей час влаштовуються народні гуляння, а всі дійства направлені на те, щоб прогнати зиму і розбудити природу від сну.
А традиційним завершенням гулянь є спалення величезного опудала Масляної (Мари, Зими), яке символізує проводи холодів і народження Весни та нового життя.
Ось так, гуляючи та зустрічаючи весну, наші предки передавали традиції від покоління до покоління і сьогодні ми, сучасні люди, пам’ятаємо, знаємо і шануємо ці традиції.
Заходи супроводжувались веснянками від Народного вокального ансамблю «Оберіг».
Відео сюжет про свято можна переглянути за посиланням від ТРК Вінниччина: https://www.youtube.com/watch?v=6Ku6knmw2vA